Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (Büis) Gelistirilmesi Ve Tütün Ve Tütün Mamulleri Ile Alkollü Içecekler Sektörlerinde Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (Büis) Gelistirilmesi Ve Tütün Ve Tütün Mamulleri Ile Alkollü Içecekler Sektörlerinde Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Avrupa Birligi ve Türkiye Cumhuriyeti tarafindan finanse edilen Gelir Idaresi Baskanligi’nin faydalanici kurum, PwC Türkiye’nin yüklenici firma oldugu ve Avrupa Birligi nin yaklasik 1.7 milyon Avro katki sagladigi “Kayit Disi Ekonominin Azaltilmasi Kapsaminda Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arasi Veri Paylasiminin Artirilmasina Yönelik Teknik Yardim Projesi“ kapsaminda Gelir Idaresi Baskanliginca gerçeklestirilen ve Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) gelistirilmesi ve tütün ve tütün mamulleri ile alkollü içecekler sektörlerinde kayit disiliga sebep olan sorunlarin çözümüne yönelik stratejilerin belirlenmesi amaciyla düzenlenen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Tütün ve Tütün Mamulleri ile Alkollü Içecekler Sektörlerinde Kayit Disiligin Azaltilmasi  konulu çalistaylar, 07-10 Ekim 2019 tarihlerinde, kamu kurum ve kuruluslari, sektör, sivil toplum kuruluslarinin temsilcileri  ve akademisyenlerin genis katilimiyla Hatay’da gerçeklestirilmistir.

Gelir Idaresi Daire Baskani Sn. Faruk GÖZÜBÜYÜK yaptigi açilis konusmasinda Türkiye de tütün ve tütün mamulleri sektörüne iliskin mevcut durumu degerlendirmis, proje kapsaminda yapilacak çalismalarin sektörün vergi gelirleri ve denetimi açisindan kayda deger faydalar saglayabilecegini belirtmistir.

Gelir Idaresi Grup Baskani Sn. Mustafa AKPINAR, 17-18 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara da düzenlenen çalistaylarin ilk basamaginda, sektörde kayit disiliga sebep olan sorunlarin ele alindigini, bu kapsamda belirlenen sorunlarin çözümüne yönelik önerilerin belirlenmesi ve BÜIS in gelistirilmesine iliskin düzenlenen söz konusu çalistaylarin konuyla ilgili olarak yapilacak çalismalara katki saglayacagini belirtmis ve istiraklerinden dolayi katilimcilara tesekkürlerini iletmistir.

Gelir Idaresi Müdürü Sn. Nazim KANKILIÇ, tütün ve tütün mamulleri ile alkollü içkilerdeki vergi kayip ve kaçaginin önlenmesi ve vergi güvenliginin saglanmasi amaciyla kurulan Bandrollü Ürün Izleme Sistemi (BÜIS) ve ilgili mevzuati konularinda katilimcilara sunum yapmistir.

Tütün ve tütün mamulleri sektörünün ele alindigi çalistayin moderasyonunu üstlenen Prof. Dr. Sn. Necdet ÇAMAS, çalistayda izlenecek çalisma yönteminden bahsetmistir.

Alkollü içecekler sektörünün ele alindigi çalistayin moderasyonunu üstlenen Prof. Dr. Sn. Rahmi Ertan ANLI, sektöre iliskin genel degerlendirmelerde bulunmustur.

Hatay Vergi Dairesi Baskani Sn. Nazmi EROL da çalistayin, konuyla ilgili olarak yapilacak çalismalara katki saglamasi temennileriyle katilimcilara tesekkürlerini iletmistir.

07-08 Ekim 2019 tarihlerinde gerçeklestirilen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Tütün ve Tütün Mamulleri Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi  çalistayinda katilimcilar; yasal düzenlemeler, kurumlararasi veri paylasimi, vergi rejimi, kayip ve kaçagin boyutunun tespiti ile denetim kapasitesi ve yaptirimlarin caydiriciliginin artirilmasi için somut ve uygulanabilir önerilerini dile getirmislerdir.

07-08 Ekim 2019 tarihlerinde gerçeklestirilen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Tütün ve Tütün Mamulleri Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi  çalistayinda farkli oturumlar kapsaminda katilimcilar; sarmalik kiyilmis tütün üreten çiftçiler, kiyilmis tütün isletmeleri, makaron ve sigara kagidi üreticileri, nargile tütünü ve satis noktalari basliklari altinda görüs ve önerileri ile saha gözlemlerini paylasmislardir.

07-08 Ekim 2019 tarihlerinde gerçeklestirilen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Tütün ve Tütün Mamulleri Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi   çalistayinda katilimcilar, Bandrollü Ürün Izleme Sistemine (BÜIS) iliskin görüs ve önerilerini dile getirmislerdir.

09-10 Ekim 2019 tarihlerinde gerçeklestirilen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Alkollü Içecekler Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi  çalistayinda katilimcilar, Bandrollü Ürün Izleme Sistemi (BÜIS) ile sektör sorunlari ve çözüm önerilerine iliskin görüslerini dile getirmislerdir.

09-10 Ekim 2019 tarihlerinde gerçeklestirilen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Alkollü Içecekler Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi  çalistayinda katilimcilar; distile alkollü içecekler ve sarap sektörüne iliskin somut ve uygulanabilir önerilerini dile getirmislerdir.

09-10 Ekim 2019 tarihlerinde gerçeklestirilen Bandrollü Ürün Izleme Sisteminin (BÜIS) Gelistirilmesi ve Alkollü Içecekler Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi  çalistayinda katilimcilar ayrica, alkollü içecekler ithalatina iliskin de mevcut durum üzerinden görüslerini belirtmislerdir.