Insaat Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Insaat Sektöründe Kayit Disiligin Azaltilmasi Çalistayi

Avrupa Birligi ve Türkiye Cumhuriyeti tarafindan finanse edilen, Gelir Idaresi Baskanligi’nin faydalanici kurum, PwC Türkiye’nin yüklenici firma oldugu ve Avrupa Birligi nin yaklasik 1.7 milyon Avro katki sagladigi  Kayit Disi Ekonominin Azaltilmasi Kapsaminda Denetim Kapasitesinin Güçlendirilmesi ve Kurumlar Arasi Veri Paylasiminin Artirilmasina Yönelik AB Teknik Yardim Projesi kapsaminda Gelir Idaresi Baskanligi’nca gerçeklestirilen  Insaat Sektöründe Kayit Disilikla Mücadele  konulu çalistay, 11 – 12 Kasim 2019 tarihleri arasinda, sektör paydaslarindan kamu kurum ve kuruluslari, Sivil Toplum Kuruluslarinin (STK) temsilcileri ve akademisyenlerin genis katilimiyla Ankara da gerçeklestirilmistir.

Çalistayda, kurumlar ve paydaslar arasi isbirligi gözetilerek insaat sektörü dinamiklerinin, kayit disiliga sebep olan unsurlarin, deger zincirindeki kayit disilikla ilgili olasi bosluklarin ve çözüm önerilerinin derinlemesine tartisilarak mücadele stratejilerinin gelistirilmesi için atilacak adimlarin belirlenmesi amaçlanmistir.

Bu hedefe yönelik olarak çalistaya istirak eden tüm katilimcilardan, sektördeki kayit disi ekonominin boyutunun ve mücadele stratejilerinin belirlenmesi, mevzuattaki bosluklarin giderilmesi, denetim/izleme mekanizmalarinin gelistirilmesi ve kurumlar arasi veri paylasiminin gelistirilmesi için sorunlarin tespiti üzerine yogunlasmalari istenmistir.

Gelir Idaresi Grup Baskani Sn. Ibrahim ATES, yaptigi açilis konusmasinda; Türkiye de insaat sektörüne iliskin mevcut durumu degerlendirmis, proje kapsaminda yapilacak çalismalarin, sektörün vergi gelirleri ve denetimi açisindan kayda deger faydalar saglayabilecegini belirtmistir.

PwC Vergi Sirket Ortagi Sn. Ersun BAYRAKTAROGLU, Türkiye’de insaat sektörününe yönelik genel degerlendirmeler yapmis, sektör paydaslarinin bu dogrultuda üstlerine düsen sorumluluklari vurgulamistir.

Ankara Üniversitesi Uygulamali Bilimler Fakültesi Dekani Sn. Prof. Dr. Harun TANRIVERMIS ile birlikte Prof. Dr. Erol DEMIR ve Prof. Dr. Yesim ALIEFENDIOGLU’nun moderasyonu üstlendigi çalistayda, Prof. Dr. Tanrivermis açilis konusmasinda iki gün boyunca çalistayda izlenecek çalisma yönteminden bahsetmistir.   

Çalistaydaki farkli oturumlar kapsaminda insaat ve gayrimenkul sektörlerinde kayit disilik özelinde yasanan temel tartisma konulari farkli kurum ve kisilerin görüslerine göre degisiklikler gösterdiginden, farkli kurumlarin yaklasimlarina göre temel sorun alanlarinin tespiti, bir bütün olarak deger zincirinin ortaya konulmasina olanak vermektedir. Bu amaçla insaat sektöründe kayit disiligin analizi açisindan önemli görülen konular; gelistirme asamasi, finansman asamasi ile satis ve sonrasi asama olmak üzere üç grup altinda toplanmistir. Çalistay esnasinda bu üç tema altinda mevcut duruma yönelik bulgularin tespiti önceliklendirilerek ve gerekli olabilecek mevzuatsal degisiklikler, denetim uygulamalarina iliskin degerlendirmeler çerçevesinde sektörde kayit disiligin ortaya konulmasi adina farkli adimlar tartisilmistir.

Çalistayda katilimcilar insaat sektöründeki sorunlar ve çözüm önerilerine iliskin görüslerini dile getirmislerdir.