ABDde evlilik yaşı yükseliyor, evlenme oranı düşüyor


ABD’deki St Paul Merkez Bankasının verilerine göre, evliliğin en çok gerçekleştiği 25-34 yaş aralığındaki evlilik oranı düşerken; gençler evlenmek yerine birlikte yaşamayı tercih ediyor.

Araştırmaya göre, genç yetişkinlerin birçoğu büyük borç yüküyle karşılaştığından ekonomik olarak daha zor durumda.

ABD’de 1960 lardan bu yana ortalama evlilik yaşı hem erkekler hem de kadınlar için sürekli olarak yükseliyor. Son 30 yılda da genç yetişkinler için bir değişim olmadı.

1989 yılında ilk evlilik yaşı kadınlarda ortalama 23.8 iken, 2016 yılında bu 27.4e yükseldi. Erkeklerde ise ortalama evlenme yaşı 26.2 iken 2016da 29.5 yaşa çıktı.

Araştırmaya göre evlilik oranları düşmeyi sürdürürken; daha fazla sayıda genç yetişkin evlenmek yerine birlikte yaşamayı tercih ediyor.

1989 yılında evli çiftten oluşan hane sayısı yüzde 57 iken, bu oran 2016da yüzde 37ye düştü. Diğer taraftan birlikte yaşayan çiftlerin oranı yüzde 7 artarak yüzde 21e çıktı.

EN BÜYÜK FAKTÖR BORÇ SORUNU

Merkez Bankasının araştırmasına göre evli olmayan çiftlerin sayısının artması genç yetişkinlerin borçlanmaları ile de doğru orantılı. Bankanın aktardığı son araştırmalara göre, ABD’de giderek artan öğrenci borçları evliliklerin ertelenmesine ya da hiç gerçekleşmemesine neden oluyor.

Araştırmaya göre gençler, ekonomik durumlarını bir aile kurmaya engel olarak görüyor.

 

 

 

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/abdde-evlilik-yasi-yukseliyor-evlenme-orani-dusuyor-41115573