Avustralya siginmacilarin yararina olan tibbi transfer yasasini iptal etti


Avustralya da Federal Hükümetin azinlik durumuna düstügü geçen nisan ayinda muhalefet milletvekillerinin oylariyla, Manus Adasi ve Nauru daki gözalti merkezlerinde tutulan siginmacilarin Avustralya da tedavisine doktorlarin karar vermesini saglayan yasa, bugün Federal Senatoda yeniden oylandi.

Mayis ayindaki seçimlerden zaferle çikan Basbakan Scott Morrison yönetimindeki Liberal-Ulusal Parti koalisyon hükümeti, bagimsiz senatörlerin de destegini aldigi oylamayi 35 e karsi 37 oyla kazanarak yasayi yürürlükten kaldirdi.

Basbakan Morrison, "ulusal güvenlik" riski olusturdugu gerekçesiyle yasaya karsi çikiyordu.

Muhalefetten hükümete "gizli anlasma" suçlamasi

Ana muhalefetteki Isçi Partisi ve Yesiller Partisi, koalisyon hükümetini, yasanin iptali için oy veren bagimsiz senatörlerle gizli anlasma yapmakla suçladi.

Suçlamalarin hedefinde olan Tazmanya Senatörü Jacqui Lambie, hükümetle yaptigi görüsmelerde gizli bir anlasma olmadigini, ancak ulusal güvenlik meselesi olarak tanimladigi görüsmenin detayi hakkinda açiklama yapmayi reddetti.

Bakanlarinin bile hükümet ve Lambie arasindaki anlasmadan haberleri olmadan yasaya karsi oy verdiklerini söyleyen Isçi Partisi Senato lideri Penny Wong, "Bu ne tür bir hükümet? Bu ne tür bir demokrasi süreci? Kabine üyeleri, bilmedikleri Senatör Jacqui Lambie ile yapilan bir anlasmaya oy vermeye geliyor." ifadelerini kullandi.

Insan Haklari Hukuk Merkezi: Bu kalpsizlik

Yasanin iptalini "kalpsizlik" olarak degerlendiren Insan Haklari Hukuk Merkezi nden yapilan yazili açiklamada, "Morrison Hükümeti az önce hayat kurtarici Medevac yasalarini çignemeye oy verdi." seklinde degerlendirmede bulundu.

Basbakan in "ulusal güvenlik riski" olusturdugu iddialarinin dogru olmadigini savunan Sydney Mülteci Eylem Koalisyonu da sosyal medya hesabindan yaptigi açiklamada, siginma arayan insanlarla ulusal güvenlik arasinda hiçbir zaman baglanti olmadigini vurguladi.

Açiklamada, yasanin kaldirilmasinin, Manus ve Nauru da tibbi tedaviye muhtaç insanlarin görmezden gelinecegi anlamina geldigi de belirtildi.

Avustralya da "Medevac" olarak bilinen yasa uyarinca, Manus Adasi ve Nauru daki siginmacilar, iki doktorun karar vermesi durumunda tibbi tedavi için Avustralya ya nakledilebiliyordu. Yasanin yürürlügü girdiginden bugüne kadar 135 siginmaci tedavi için Avustralya ya gönderilmisti.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr/avustralya-siginmacilarin-yararina-olan-tibbi-transfer-yasasini-iptal-etti-41389007