Ingiltereden Huaweiye stratejik destek geldi


Sirket açiklamasina göre, bagimsiz degerlendirme kurulusu GlobalData nin dünyanin önde gelen firmalarinin 5G Radyo Erisim agi (RAN) ürün portföylerini degerlendirdigi rapora göre, Huawei aldigi yüksek notlarla öne çikti.

5G RAN rekabetçi degerlendirmesinde ele alinan kriterler arasinda; temel bant birimi (BBU) kapasitesi, radyo birimi portföyü, kurulum kolayligi ve teknoloji gelisimi yer aliyor. Radyo Erisim Agi (RAN), telekomünikasyon sistemlerinde cihazlarin radyo sinyalleri yoluyla agin diger bölümlerine entegre olmasini sagliyor.

Teknik ölçümler ve analizlerin yani sira politik alanda da Huawei ye Ingiltere’den destek geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Danismani Vekili Matt Pottinger liderligindeki Amerikali delegasyonun Ingiltere nin 5G aginda Huawei teknolojilerini kullanmamalari yönündeki önerinin ardindan, Ingiltere Basbakani Boris Johnson ve Ingiltere Güvenlik ve Istihbarat Teskilati (MI5) Baskani Andrew Parker, Huawei ye destek mesajlari verdi.

Johnson, BBC ye verdigi röportajda, "Ingiliz halki mümkün olan en iyi teknolojiye erismeyi hak ediyor. Herkes için gigabit düzeyinde genis band teknolojisini hayata geçirmeyi istiyoruz. Eger bir marka elestiriliyorsa, alternatifi de belirtilmeli." ifadelerini kullandi.

Ingiltere Güvenlik ve Istihbarat Teskilati MI5 Baskani Andrew Parker da, "Gerçek su ki 5G de Huawei ye ihtiyacimiz var. Bu firsati kaçirirsak, bu teknolojiye erismemiz uzun yillar alabilir. Ingiltere nin Huawei teknolojisini kullanmasinin Amerika Birlesik Devletleri ile istihbarat iliskilerini olumsuz yönde etkileyecegini düsünmüyoruz." degerlendirmesinde bulundu.

50 den fazla ülkede 5G altyapi çalismasi

Huawei ayrica, bilgi teknolojisi, telekomünikasyon ve tüketici teknolojisi pazarlari için arastirmalar gerçeklestiren kuruluslardan International Data Corporation in (IDC) her çeyrekte yayinladigi Dünya Kurumsal Depolama Sistemleri Izleme Raporu na göre, bir yil içerisinde yüzde 49,6 gelir artisi saglayarak küresel depolama pazarinda 4. siraya yükseldi.

Bir baska bagimsiz pazar analizi ve arastirma sirketi olan Dell Oro Group tarafindan yayinlanan raporda ise sirket, Wi-Fi 6 pazarinda üst siralarda yerini aldi.

Huawei, halihazirda 50 den fazla ülke ile imzaladigi 5G altyapisi anlasmasi ile daha baglantili ve akilli dünya için küresel çapta çalismalarina devam ediyor.

Oppo A9 2020'yi yakindan inceliyoruzÇin merkezli teknoloji üreticisi Oppo'nun uygun fiyatli telefon modellerinden Oppo A9 2020'yi yakindan inceliyoruz. Telefon; sadece uygun fiyatiyla degil, dört kamerasi dahil diger donanim özellikleriyle de dikkatleri üzerinde topluyor. (Sponsorlu içerik)
Kaynak : www.hurriyet.com.tr/ingiltereden-huaweiye-stratejik-destek-geldi-41421945