Makale Yazar(Cem Kılıç)

Dogum borçlanmasi hakkinda her sey
17.07.2019 00:00:00

Dogum nedeniyle is hayatindan uzaklasan kadinlara her dogumda 720 gün borçlanma hakki veriliyor. Üç dogumu borçlanma hakkina sahip olan bir kadin sigortali 2 bin 160 gün borçlanma yapabiliyor

Kadin çalisanlar dogum nedeniyle is hayatindan uzak kalirlar. Bu nedenle de emekli olmak için gerekli gün sayisi sartini doldurmakta zorlanirlar. Iste bu yüzden dogum borçlanmasi düzenlemesiyle dogum nedeniyle is hayatindan uzaklasan kadin çalisanlara dogum borçlanmasi hakki taninir. Ancak her durumda dogum borçlanmasi yapmak gerekli olmayabilir.

SGK 2014 yilina kadar bütün sigortalilara dogum borçlanmasi hakki tanimiyordu.

Yasa 2014’te degisti

2014 yilinda 6552 sayili Kanun’la yapilan degisiklik sonrasinda bütün sigortalilara dogum borçlanmasi hakki tanindi. Bu tarihten sonra sigortalilik statüsü fark etmeksizin bütün kadin sigortalilar dogum borçlanmasi yapma hakkina kavustu.

4/a’li, 4/b’li ve 4/c’li, yani SSK’li, Bag-Kur’lu ve Emekli Sandigi mensubu bütün kadin sigortalilar dogum borçlanmasi hakkina sahipler.

Staj sonrasi çalismada avantajlari var mi?

Staj yapan kadin sigortalilarin dogum borçlanmasiyla emeklilik yasini öne çekme ihtimali bulunmaktadir.

Is hayatina staj yaparak baslayan ve bu dönemde adina kisa vadeli sigorta kollari primi yatan kadin sigortalilar daha sonra uzun vadeli sigorta kollarina tabi olarak çalismaya basladiklari süre içerisindeki dogumlarini borçlanabilirler.

Bu durumda, ilk kez uzun vadeli sigorta kollarina tabi olarak çalismaya basladiklari tarih borçlandiklari süre kadar geri gelir. Bu da emeklilik yasini öne çeker.

Örnegin, 25 Mayis 1994 tarihinde staj girisi olan ve bu sürede adina kisa vadeli sigorta kollarina prim ödenen kadin sigortali 25 Mayis 1997 tarihinde uzun vadeli sigorta kollarina tabi olarak ise girmis ise bu girisi nedeniyle 54 yasinda, 5.975 prim günü ve 20 yil sigortalilik sartiyla emekli olabilecektir. Bu kadin sigortalinin 25 Mayis 1995 tarihinde gerçeklestirdigi dogumu borçlanma hakki bulunmaktadir.

Dogum borçlanmasi sonrasi ilk kez uzun vadeli sigortali oldugu tarih iki yil geriye gidecektir. Bu durumda, 25 Mayis 1995 olarak güncellenen sigortali oldugu tarih ile bu kisinin emeklilik sartlari 52 yas, 5.825 prim günü ve 20 yil sigortalilik olacaktir.

Iki yillik dogum borçlanmasi iki yil erken emeklilik hakki doguracaktir. Ancak bu durum yalnizca staj girisi ile ilk kez uzun vadeli sigorta kollarina tabi olunan süre içerisindeki dogumlarin borçlanilmasi halinde geçerlidir. Diger dogum borçlanmalarinda yalnizca prim ödeme gün sayisi eklenir, emeklilik yasi degismez.

Kadinlarin sigorta islemlerine ne katki saglar?

Dogum borçlanmasi yapan kadin sigortali çalismadan gün elde etmis olur. Kadin sigortalilar genellikle emeklilik için gerekli yas ve sigortalilik süresi sartini doldururlar ancak dogum nedeniyle is hayatindan uzak kaldiklari için prim ödeme gün sayisi sartini saglayamazlar.

Bu durumda dogum borçlanmasi devreye girer ve prim ödeme gün sayisini doldurma hakki tanir. Dogum borçlanmasiyla prim ödeme gün sayisi artan kadin sigortali emekli olma hakkina kavusabilir.

Dogum borçlanmasi hakkinda her sey

720 günün hepsi kullanilmali mi?

Dogum borçlanmasi dogumdan sonraki en fazla iki yillik süre için yapilabilir. Her dogumda en fazla 720 günlük süre borçlanilabilir. Bu sürenin üzerinde dogum borçlanmasi yapilamaz. Dolayisiyla, her dogum sonrasinda kadin sigortali 720 gün borçlanma hakkina sahiptir. 720 günün altinda borçlanma mümkün. Üst limit 720 gün olmak üzere kadin sigortali istedigi kadar borçlanma yapabilir.

3 dogumda 2.160 gün

Kadin sigortalilar üç doguma kadar borçlanma yapabilirler. Bu hak daha önce iki dogumla sinirliydi. 2014 yilinda yapilan degisikligin sonrasinda hem bütün kadin sigortalilara dogum borçlanmasi yapma hakki tanindi, hem de dogum borçlanmasi hakki üçe çikarildi. Bu sayede, üç dogumu borçlanma hakkina sahip kadin sigortalinin 2 bin 160 gün borçlanma hakki oldu.

Emeklilik tarihini daha öne çeker mi?

Dogum borçlanmasi ancak dogumdan önce sigorta girisi olan kadin sigortalilar tarafindan yapilabilir ve yalnizca prim ödeme gün sayisi kazandirir.

Dogumdan sonraki süreler borçlanilabildigi için sigorta girisi geri gitmez ve emeklilik için avantaj söz konusu olmaz.

Dolayisiyla, dogum borçlanmasi yapan kadin sigortali daha önce hangi kosullara tabi olarak emekli olacaksa, yine ayni kosullar üzerinden emekli olabilir.

Emeklilik kosullarinda herhangi bir degisiklik olmaz. Yalnizca gün kazanilmasi söz konusu olur.

Borçlanma sartlari nelerdir?

Dogum borçlanmasi yapilabilmesi için dogum yapan kadinin dogumdan önce sigortali olarak çalisiyor olmasi sarttir. Sigortalilik öncesi dogumlar borçlanilamaz. Diger yandan, dogum borçlanmasi yapilabilmesi için dogan çocugun sag olmasi gerekir. Dogum borçlanmasi yapacak kadin sigortalinin borçlanma yapacagi sürelerde, yani dogumdan sonraki en fazla iki yillik süre içerisinde uzun vadeli sigorta kollarina tabi sigortali olmamasi da gerekir. Borçlanma yapilacak sürelerde adina prim yatirilmamis olmasi sarttir.

Dogum borçlanmasi hakkinda her sey

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr